Як зміниться ринок електроенергії з 1-го липня 2019 для юридичних осіб?

 

 

З першого січня поточного року в Україні розпочалася реформа електроенергетичного ринку. Її мета – скасувати монополію, створити конкурентні умови взаємодії учасників. Зміни вже торкнулися роздрібної торгівлі: розподільчі компанії (обленерго) розділилися на постачальників світла та операторів системи розподілу. Населенню, як і раніше, електрична енергія продається за фіксованими цінами. Для підприємств вартість електрики регулюється ринком. Як фізичні, так і юридичні особи отримали право обирати постачальника. Реалізація другого етапу реформи очікується з 1 липня. Яких нововведень слід чекати бізнесу?

Зміни для виробників електроенергії

Тепер зміниться оптовий ринок. За новими умовами запрацюють генеруючі компанії. Ціни на електроенергію атомних і гідроелектростанцій стануть ринковими, а ТЕС не треба обґрунтовувати вартість спаленого вугілля перед Національною комісією (НКРЕКП). Для виробників електроенергії з альтернативних джерел (сонце, вітер, біогаз) діятиме система аукціонів. За нею квоти державної підтримки отримуватимуть ті інвестори, що запропонували найнижчу ціну на електрику. Однак до кінця 2019 року діятиме перехідний період, тому за деякими виробниками залишається право на отримання «зеленого» тарифу.

Правила гри для підприємств-постачальників

Перехід до вільного енергоринку передбачає збільшення кількості компаній-постачальників. Раніше продаж електроенергії для населення та підприємств здійснювали обленерго, більшість з яких належить олігархам. Зараз учасниками ринку можуть стати представники малого та середнього бізнесу. Поряд с постачальниками, що відокремилися від обленерго, з`являються представники нової хвилі, наприклад, ТОВ «Криворізька Енергетична Компанія». З 2014 року фірма будувала об`єкти генерації (переважно сонячні електростанції). А рік тому стала членом Оптового ринку електричної енергії України, і тепер продає електрику промисловим і сільськогосподарським підприємствам.

В конкурентному середовищі, що формується, виживуть лише постачальники з індивідуальним підходом, які враховують добове та сезонне споживання клієнта. Важливо, щоб продавці електроенергії вміли точно прогнозувати, адже за недотримання обсягів викупленої генерації та поставленої енергії вони нестимуть фінансове покарання. Законодавці захистили добросовісного споживача. Якщо з його постачальником щось станеться, електрику автоматично буде надавати постачальник «останньої надії». Тобто на період пошуку нового постачальника споживач не залишиться без струму, хоч і платитиме за високими розцінками. Ще один важливий нюанс: постачальник може змінювати тарифи, однак повідомляти про це повинен за 20 діб.

Чого чекати юридичним споживачам?

Певні зміни вже відбулись. З 1 січня підприємства мали укласти нові договори на постачання електроенергії. Були скасовані зонні и роздрібні тарифи. Для формування найкращої собівартості електроенергії бізнесу довелося впроваджувати автоматизовані системи обліку – АСКОЕ або ЛУЗОД. Новий етап реформи спонукатиме підприємців точніше прогнозувати споживання електроенергії. Це дозволить обирати найкращі години навантаження та уникати небалансів.

Для малих непобутових споживачів (бюджетних організацій, ФОП з дозволеною потужністю до 150 кВт) ціни на електрику затверджуватиме регулятор (НКРЕКП). Компенсувати втрати продавця універсальної послуги внаслідок пільг і субсидій зобов`язана держава. Усі інші юридичні споживачі куплятимуть енергію за ринковою ціною.

Ринки електроенергії та формування цін

Замість єдиної системи правил діятимуть три моделі взаємодії споживачів, постачальників, трейдерів та виробників.

  • Ринок двосторонніх договорів передбачає можливість для постачальника купляти електрику напряму у виробника. Вартість енергії у цьому випадку формується на договірних умовах і визначається на тривалий час вперед.
  • Внутрішньодобовий ринок, або «на добу вперед», є біржею електроенергії, куди виробники віддають надлишки генерації. Особливість моделі – гнучке ціноутворення: вартість струму розраховується на кожну годину доби, залежить від попиту та пропозиції. Цей ринок вигідний підприємствам з повним обліком енергоспоживання.
    • Балансуючий ринок – інструмент, що врівноважує обсяги купленої та спожитої енергії. Якщо у учасника виникнуть непрогнозовані потреби у електриці, тут він зможе придбати дефіцитну енергію, однак за високою ціною.

Передбачається, що формування нового енергоринку триватиме до 2020 року. З першого липня поточного року відбудуться зміни на оптовому ринку. Отже, замість однієї моделі взаємодії з`явиться три: ринок двосторонніх договорів, «на добу вперед», балансуючий. Всі учасники процесу зможуть обирати найкращі для себе правила гри. Для малих юридичних споживачів ціни на електрику встановлюватиме регулятор, для всіх інших вони будуть ринковими.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *